niedziela - 3 grudnia 2023
Najbliższe wolne dni
niedziela - 3 grudnia 2023
Najbliższe wolne dni

Bieg Orląt 2022

#LaboratoriaPrzyszłości

“Mortui sunt, ut liberi vivamus” – Polegli, byśmy mogli żyć wolni – głosi napis na Pomniku Chwały na Cmentarzu Orląt we Lwowie

23 września uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jerzmanowej wzięli udział w Biegu Orląt. Do akcji zaprosiła nas Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. w  partnerstwie z Częstochowskim Oddziałem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich. Ideą biegu jest upamiętnienie dzielnych obrońców Lwowa  – dzieci  i młodzieży nazwanymi Orlętami Lwowskimi, którzy  w latach 1918 – 1919 zginęli w walce o wolną Polskę.

W biegu wzięły udział 9- cio letnie dzieci na cześć najmłodszego obrońcy Lwowa, Janka Kukawskiego, który zginął mając 9 lat. Uczniowie przebiegli 1421 metrów, ponieważ w walkach o Lwów zginęło wtedy 1421 dzieci i młodzieży. .Każdy uczestnik biegu otrzymał medal i certyfikat ufundowany przez LSSE. A uroczysta dekoracja uczestników nastąpiła przed Urzędem Gminy Jerzmanowa, gdzie była meta biegu. Wójt Gminy, Lesław Golba wraz z panią dyrektor szkoły, Mariolą Tuz uroczyście wręczyli medale wszystkim biorącym udział w wydarzeniu.

Do udokumentowania imprezy został wykorzystany aparat fotograficzny zakupiony w ramach programu „Laboratoria przyszłości” .

Organizatorem oraz fundatorem medali i certyfikatów dla uczestników jest Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (https://www.facebook.com/LSSElegnica) oraz Fundacja Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. ( https://www.facebook.com/FundacjaLSSE).