Bieg Orląt Lwowskich 2023

17 października uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jerzmanowej szkoły wzięli udział w Biegu Orląt Lwowskich, upamiętniając w ten sposób poległych obrońców Lwowa. Inicjatorami akcji są: Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. w partnerstwie z Częstochowskim Oddziałem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Fundacja Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. oraz Fundacja Pogoń Lwów. Nasza szkoła przystąpiła do akcji po raz drugi. Ideą biegu jest upamiętnienie dzielnych obrońców Lwowa – dzieci i młodzież nazwanymi Orlętami Lwowskimi, którzy w latach 1918-1919 zginęli w walce o wolną Polskę. W biegu biorą udział uczniowie dziewięcioletni, ponieważ tyle miał lat najmłodszy uczestnik walk – Janek Kukawski. Do pokonania – 1421 metrów, ponieważ tyle dzieci i młodzieży wtedy poległo. 
Każdy uczestnik biegu dostał pamiątkowy medal oraz dyplom. Honorowej dekoracji dokonał wójt Gminy Jerzmanowa Lesław Golba. Historię poległych przybliżyła pani dyrektor szkoły Mariola Tuz, która również wzięła udział w biegu. 

#SzkołaPamięta