Dnia 29.11.2022r w naszej szkole jak co roku gościliśmy Grupę T z Torunia ze spektaklem dla uczniów klas I – IV – „ Bajki na jednej nodze” oraz dla uczniów klas V – VIII – „ Wielka ucieczka”
„Wielka ucieczka”
W dzisiejszych czasach problem uzależnienia wśród dzieci i młodzieży jest bardzo powszechny. W ostatnich latach szczególnie groźne są tzw. dopalacze czy napoje energetyczne. Eskalacja zjawiska jest dowodem na to, że wojna z dopalaczami staje się coraz trudniejsza.
Celem spektaklu, było uświadomienie młodym odbiorcom, jakie konsekwencje niesie za sobą sięganie po używki oraz niezdrowe napoje. Pokazano w jaki sposób odmawiać i wzmacniać w sobie postawę asertywną, a także gdzie szukać wsparcia w przypadku przeżywania trudności. Udowodniono, że można się świetnie bawić i aktywnie spędzać czas bez środków psychoaktywnych.
Giętki jest przeciętnym nastolatkiem. Pewnego dnia decyduje się zażyć nieznaną substancję zwaną dopalaczem. W tym momencie rozpoczyna się nasza przygoda, ponieważ przenosimy się do wnętrza organizmu naszego bohatera! Okazuje się że Rozum i Serce oburzeni postępowaniem ich właściciela postanawiają się wyprowadzić.
Publiczność wyruszy z naszymi bohaterami w fascynująca podróż, podczas której poznają Stracha Stacha czy Wielkiego Śpiocha. Czy Giętki odzyska Rozum? Czy Serce wróci na swoje miejsce? I co je łączy ze śledzioną?
Na te i inne pytania znaleziono odpowiedź w tym widowisku.
„ Bajki na jednej nodze”
W spektaklu mówiono o zdrowym trybie życia oraz niebezpieczeństwach codziennego życia. Pokazano zgubne skutki zabawy z ogniem. Przestrzegano, aby nie ufać nieznajomym, myć owoce i warzywa przed jedzeniem, oraz dbać o swoją higienę.
Widowisko powstało w oparciu o scenariusz zabaw z dziećmi Wandy Chotomskiej „Kabaret na przerwie”. Zabawny i pełen humoru zbiór kilku najpopularniejszych bajek literatury dziecięcej ( Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Kopciuszek., Jaś i Małgosia). Jeżeli jednak myślicie Państwo, że to te same bajki, które opowiadała wam kiedyś babcia przed snem to grubo się mylicie. Każda z bajek odbiegała od oryginału i kończyła się śmiesznym i zaskakującym morałem. Po każdej ze scen aktorzy rozmawiali z publicznością na temat w niej zawarty. Dzieci same wyciągały wnioski, dzięki temu zapamiętały przesłanie każdej ze scenek.
Spektakl opierał się na bezpośrednim kontakcie z publicznością-, dzięki czemu miedzy aktorami a widzami cały czas trwał dialog. Humorystyczne podejście oraz osadzenie w konwencji kabaretowej poważnych treści powoduje żywą reakcję dzieci, które chętnie angażują się w przedstawienie-ucząc się poprzez zabawę.
Oba spektakle były bardzo pouczające i wesołe. Z niecierpliwością czekamy na nowe spektakle profilaktyczne w następnym roku szkolnym. Spektakle finansowane były przez Urząd Gminy w Jerzmanowej a pomysłodawcą i organizatorem była szkolna pedagog – Edyta Warowna