MARATON PISANIA LISTÓW W NASZEJ SZKOLE – WSPÓŁPRACA Z AMNESTY INTERNATIONAL

 W DNIACH  13 i 14 .12.2021R.   

W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W JERZMANOWEJ

ZOSTAŁ PO RAZ CZWARTY  ZORGANIZOWANY 

MARATON PISANIA LISTÓW W OBRONIE PRAW CZŁOWIEKA.

W maratonie brali udział chętni uczniowie klas VII i VIII oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. Uczniowie na wcześniej przygotowanych tablicach z sylwetkami osób mogli zapoznać się z bohaterami tegorocznego maratonu.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia Amnesty International mobilizuje ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka.

Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy wysłać tweeta. Możemy protestować. Możemy napisać list. Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. W tym roku podczas Maratonu  pisaliśmy listy w sprawie obrońców praw człowieka z 10 państw. W naszej szkole napisaliśmy 49   listów (Gwatemala -3, Erytrea -5 , Chiny -7 , Egipt – 3 , Meksyk- 4, Ukraina –  6, Palestyna -7 , Nigeria – 2, Tajlandia – 7, Białoruś – 5 )

Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka – w 2017 roku podjęto 5,5 mln akcji, w samej Polsce napisaliśmy ponad 300 000 listów, a w nasze działania w kraju zaangażowało się blisko 65 000 osób.

Organizatorem akcji była szkolna pedagog  Edyta Warowna