OBCHODY PRAW CZŁOWIEKA MARATON PISANIA LISTÓW W NASZEJ SZKOLE – WSPÓŁPRACA Z AMNESTY INTERNATIONAL

DNIA 07 .12.2022R. W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W JERZMANOWEJ ZOSTAŁ PO RAZ PIĄTY  ZORGANIZOWANY MARATON PISANIA LISTÓW W OBRONIE PRAW CZŁOWIEKA.

W maratonie brali udział chętni uczniowie klas VII i VIII oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. Uczniowie na wcześniej przygotowanych tablicach z sylwetkami osób mogli zapoznać się z bohaterami tegorocznego maratonu.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia Amnesty International mobilizuje ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka.

Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy wysłać tweeta. Możemy protestować. Możemy napisać list. Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. W tym roku podczas Maratonu  pisaliśmy listy w sprawie obrońców praw człowieka z 8 państw. W naszej szkole napisaliśmy 30  listów:

Kuba  – 10 listów – w obronie artysty uwięzionego za obronę wolności słowa,

Iran – 5 listów – w obronie człowieka torturowanego i niesprawiedliwie uwięzionego za protesty,

Zimbabwe – 5 listów – w obronie trzech kobiet uprowadzonych, pobitych, napastowanych seksualnie i uwiezionych za protesty,

Kamerun – 4 listy – w obronie uwięzionej za udział w swojej pierwszej demonstracji,

Maroko / Sahara Zachodnia – 3 listy – w obronie skazanego na 20 lat za domaganie się zmian,

Hong Kong – 1 list – w obronie pozbawionej wolności za upamiętnianie ofiar masakry,

Bangladesz – 1 list – w obronie człowieka , któremu grozi więzienie za wpis na facebooku,

Paragwaj – 1 list – w obronie osób dyskryminowanych.

Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka – w 2017 roku podjęto 5,5 mln akcji, w samej Polsce napisaliśmy ponad 300 000 listów, a w nasze działania w kraju zaangażowało się blisko 65 000 osób.

Na holu szkolnym wykonano dwie gazetki. Jedna z bohaterami i historiami tych bohaterów oraz o prawach dziecka.

Organizatorem akcji była szkolna pedagog  Edyta Warowna