Profilaktyka – najważniejsza!

Dnia 28.02.2023 w naszej szkole odbyły się aż dwa spektakle profilaktyczne teatru Maska z Krakowa – „ Misio Tulisio” – dla uczniów klas I – III – bajka o przyjaźni i tolerancji oraz „ Nick Viktoria” dla uczniów klas IV – VIII – spektakl ukazujący skutki uzależnienia od internetu.
Spektakl dla młodszych był bardzo żartobliwy i energiczny. Uczniowie reagowali żywo na grę aktorską.
Spektakl dla starszych – był taki, jak nasze życie teraz – mało dynamiczny, przy telefonie i komputerze. Miało to swoje przesłanie . Mądry człowiek – wyciągnął wnioski…..
Pomysłodawcą i organizatorem spektakli była szkolna pedagog

MISIO TULISIO (Bajka o przyjaźni i tolerancji)

Każde dziecko ma swoją ulubioną przytulankę. Taki pluszak jest nie tylko zabawką, ale również najlepszym przyjacielem najmłodszych. Misie przytulanki są znane i kochane na całym świecie- to z nimi dzieci zasypiają, rozmawiają o swoich problemach, dzielą smutki i radości. Kasia również ma swoje ukochane pluszaki. Każdy jej przyjaciel pochodzi z innego państwa, dzięki czemu dzieci mają okazję poznawać nowe języki oraz kultury. Mimo tego, że dziewczynka wszystkie pluszaki traktuje na równi, to Króliczek Zazdrośniczek wciąż jest nadąsany, obrażony, uwielbia dokuczać innym i nie potrafi się niczym dzielić. Kiedy nadchodzą urodziny Misia Tulisia, znajomi przygotowują dla niedźwiadka przyjęcie niespodziankę, ale Króliczek Zazdrośniczek zrobi wszystko, aby ją zepsuć i skłócić ze sobą przyjaciół. Dzieci i Kasia będą musieli nauczyć Króliczka, że przyjaźń ma wielką wartość, a szacunek należy się każdemu- bez względu na jego pochodzenie czy wygląd. Jeśli zwierzak w porę to zrozumie, to być może urodziny Misia da się jeszcze uratować…

Nick Viktoria (Spektakl ukazujący skutki uzależnienia od internetu )
Często zamykamy się w świecie internetowym zapominając o rzeczywistości. Portale społecznościowe są teraz miejscem, gdzie młodzież zawiera nowe znajomości. Wielogodzinne granie w gry komputerowe to teraz nowy sposób spędzania czasu wolnego. Jednak wstawianie zdjęć, czy udzielanie informacji na swój temat w internecie, niesie za sobą wiele niebezpieczeństw.

Weronika to nastolatka, która bardzo dobrze się uczy. Nie ma zbyt wielu znajomych, więc próbuje szukać ich w internecie. Tworzy swój profil i przyjmuje pseudonim „Victoria”. Poznając kolejne osoby, daje się namówić na granie w gry komputerowe. Początkowa fascynacja z nimi związana wkrótce przeradza się w nałóg. Nowy, internetowy znajomy- „Aktor” szybko wzbudza zaufanie Weroniki- zaślepiona nastolatka wysyła mu zdjęcia i podaje wszystkie dane- nawet swój adres. Aktor knuje przebiegłą intrygę. Świat Weroniki legnie w gruzach. Nastolatce z pomocą spieszy nauczyciel.