W naszej szkole realizujemy ogólnopolski program „ Problem z głowy”

W klasach I pedagog szkolny – Edyta Warowna przeprowadziła zajęcia związane z profilaktyką i zapobieganiem rozprzestrzeniania się wszawicy w szkole. Celem spotkań z dziećmi jest 

 przekazywanie prawidłowych zasad profilaktycznych dzieciom oraz rodzicom, poprzez dostarczanie im ulotek na temat wszawicy. 

Pamiętajmy o systematycznym sprawdzaniu głów swoich pociech a w przypadku wykrycia wszawicy zgłoszenia problemu wychowawcy klasy.  

 

Jak rozpoznać wszy u dziecka? 

Bardzo trudno jest rozpoznać wszawicę w początkowym stadium, gdy nie daje ona jeszcze żadnych objawów. Najczęstsze objawy: 

  • świąd głowy– należy pamiętać, że jest to reakcja alergiczna na ślinę i kał wszy i nie występuje ona u wszystkich ludzi, jednak zdarza się w większości przypadków, 
  • otarcia, zaczerwienienia spowodowane nieustannym drapaniem swędzącej skóry głowy, 
  • u nasady włosów pojawiają się białe jaja zwane gnidami często mylone z łupieżem, które jednak w odróżnieniu od niego mają regularny kształt i trudno je usunąć. Aby się przekonać, czy są to gnidy powinno się użyć grzebienia o gęstych ząbkach. Jeśli gnidy dają się wyczesać, wówczas możemy mieć pewność, że to wszawica. 

Powyższe objawy zaobserwowane u dziecka powinny być dla nas sygnałem ostrzegawczym. 
Warto wtedy sprawdzić stan włosów dziecka. Jak to zrobić? 

  • Sprawdź suche włosy używając gęstego grzebienia. 
  • U nasady włosów pojawiają się białe jaja zwane gnidami, często mylone 
    z łupieżem. 
  • Jaja wszy (gnidy) mają regularny kształt i trudno je usunąć. 
  • Aby się przekonać czy są to gnidy, należy użyć grzebienia o gęstych ząbkach. Jeśli gnidy uda się wyczesać, wówczas możemy być pewni, że to wszawica. 

Jeżeli już wiemy, że mamy do czynienia z wszawicą, zachowajmy spokój i bez wstydu rozpocznijmy leczenie. Po 7 dniach od przeprowadzenia kuracji ponownie sprawdź włosy dziecka i jeżeli to konieczne, powtórz leczenie. 

Ponieważ wszawica może przytrafić się każdemu dziecku – warto wiedzieć po jakie rozwiązania sięgnąć, aby pozbyć się jej skutecznie i szybko. Niektóre środki przeciwko wszawicy zawierają toksyczne substancje biobójcze, które po zaaplikowaniu na zakażoną skórę głowy mogą powodować podrażnienia, alergie lub groźne działania neurotoksyczne. Z tego względu należy zwracać szczególną uwagę na rodzaj wybieranych preparatów. 

 

Profilaktyka wszawicy 

Ważne jest, aby od najmłodszych lat wpajać dzieciom prawidłowe zasady profilaktyki wszawicy 
oraz wybierać skuteczne i bezpieczne rozwiązania. 

Do zarażenia może dojść poprzez: 

  • bezpośredni kontakt z włosami osoby chorej m.in. poprzez przytulanie się, stykanie się głowami, 
  • bezpośrednio poprzez używanie wspólnych przyborów do pielęgnacji włosów (szczotki, grzebienia), ozdób do włosów, 
  • używanie wspólnych ręczników i bielizny pościelowej, pożyczanie czapek, szalików, 
  • w dużych skupiskach ludzkich, gdzie jest wysokie prawdopodobieństwo występowania wszawicy i gdzie może dojść do kontaktu „głowa z głową” (przedszkola, szkoły, internaty, kolonie). 

Jeżeli w otoczeniu pojawia się problem wszawicy warto sięgnąć po preparaty zabezpieczające przed zarażeniem dostępne w każdej aptece.