W naszej szkole realizujemy program „ Dziecko bezpieczne w sieci”

Program ma na celu 

– uświadomienie uczniom zagrożeń, na które są narażone w wirtualnym świecie  

– promocja bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni 

– rozwijanie umiejętności informatycznych  w zakresie bezpieczeństwa w sieci 

Jest to cykl zajęć realizowany w klasach I, III, IV i VI przez pedagoga szkolnego  

Bezpieczeństwo dzieci w sieci. Wskazówki dla rodziców! 

  • Internet może być przyjazny nawet dla kilkulatków i świetnie wspierać naukę i rozwój małych dzieci. Jednak już w momencie, gdy rodzice pozwolą dziecku samodzielnie korzystać z sieci, powinni podjąć kilka kroków bezpieczeństwa! 
  • Warto wspólnie określić zasady korzystania z internetu – porę dnia, czas, rodzaje aktywności w sieci. Najmłodszych należy nadzorować, a starszych przestrzec przed internetowymi zagrożeniami. 
  • Małe dzieci powinny korzystać wyłącznie ze stron i aplikacji, które zostały wcześniej sprawdzone przez rodziców lub specjalistów. Ich źródło musi być pewne i bezpieczne, a one same – stworzone specjalnie dla dzieci (z pomocą przychodzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i katalog BestApp).  
  • Czy warto zainstalować program do kontroli rodzicielskiej? W przypadku najmłodszych dzieci zdecydowanie tak! W ten sposób młody człowiek, zanim nauczy się dostrzegać i reagować na zagrożenia, będzie w pełni bezpieczny w sieci. 
  • Warto też obserwować dziecko, które korzysta z internetu oraz śledzić jego internetową aktywność (zwłaszcza profile w mediach społecznościowych). Dzięki temu rodzice mogą wyłapać pierwsze oznaki nękania w sieci lub zwrócić uwagę na treści czy materiały, które nie powinny być udostępniane. 
  • Jeśli sam młody człowiek sygnalizuje rodzicom podejrzane treści lub działania, powinny one zostać zgłoszone dalej – do odpowiednich organów. 
  • O bezpieczeństwie w sieci należy dużo rozmawiać z dziećmi. Choć często okazuje się, że młodzi ludzie mają większe niż ich rodzice pojęcie o rodzajach internetowych oszustw, to jednak nie zawsze mają już wykształcone postawy obronne czy wystarczająco dużo podejrzliwości. 
  • Warto też dbać o rozwój cyfrowych kompetencji dziecka. Na zajęciach w szkole Gigantów Programowania zawsze poświęcamy dużo czasu zagrożeniom w sieci, a jednocześnie uczymy, jak w pełni wykorzystać jej potencjał.