Wycieczka do Szklarskiej Poręby-Liberca-Karpacza

W dniach 30 września – 2 października, uczniowie klas szóstych i piątych naszej szkoły, wzięli udział w wycieczce do Szklarskiej Poręby, Liberca, Kowar i  Karpacza pod opieką p. Natali Pracz, p. Beaty Janowskiej oraz p. Agnieszki Kogut.

          Pierwszego dnia dzieci wzięły udział w warsztatach w Hucie Szkła „Leśna” w Szkalrskiej Porębie, gdzie własnoręcznie ozdobiły szklanki, które zabrały na pamiątkę. W Szklarskiej Porębie razem z przewodnikiem, odwiedzili również wodospad Wilczki oraz wodospad Szklarki, jednocześnie nasi uczniowie dowidzieli się jak odczytywać oznakowania górskie i jak poruszać się po szlakach. Kolejnym przystankiem pierwszego dnia wycieczki był Zamek Chojnik, który umiejscowiony jest 612m n. p. m. Podejście było trudne, ale wszyscy bardzo dzielnie je pokonali. 

            Dzień drugi to wycieczka do miejscowości Liberec w Czechach. Tam razem z przewodnikiem uczniowie zwiedzili rynek, dowiedzieli dużo się o historii Czech oraz historii miasta, zobaczyli najważniejsze budowle na rynku. Ciekawym miejscem był przystanek w kształcie stołu, na którym zawarta była cała historia Czech. Następnie udaliśmy się do iQLANDIA – nowoczesnego centrum nauki z planetarium i interaktywnymi eksponatami, gdzie dzieci mogły zagłębić się w fascynujący świat eksperymentów i mądrej zabawy. Po całodziennym zwiedzaniu udaliśmy się do hotelu i wieczorem został rozegrany turniej gier stolikowych.

           W dniu powrotu zwiedziliśmy sztolnię w Kowarach – „Kopalnię Liczyrzepy”, w której wydobywano uran. Tam uczniowie dowiedzieli się do czego jest wykorzystywany uran, jak pracowano w kopalni, zobaczyli różne minerały górskie oraz świecące szkło uranowe. Z Kowar udaliśmy się do Karpacza, tam uczniowie zwidzili Swiątynie Wang, Ewangelicko – Augsburski kościółek z XII w. do budowy, którego nie użyto ani jednego gwoździa. Myślę, że był to bardzo mile i ciekawie spędzony czas, i że ta wycieczka na długo zostanie w pamięci uczniów.