WYCIECZKA DO TORUNIA

W dniach 18-19.05.2022 klasy 1b, 2a i 2b wraz z wychowawcami: P Anetą Wasiluk, P. Iwoną Bylińską, P. Martą Tomasik i P. Wojtkiem Zawickim wyjechały w ramach projektu ,,Poznaj Polskę” na wycieczkę do Torunia.

Celem wycieczki było poznanie urokliwego miasta nad Wisłą, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy stare miasto: Krzywą Wieżę, dom Mikołaja Kopernika, Kościół Franciszkanów, Bulwar Filadelfijski, katedrę św. Janów, Ratusz. Poznaliśmy zabytki i historię Torunia oraz legendy związane z wypiekaniem pierników. Poznaliśmy ważne osobistości związane z tym miastem. Odwiedziliśmy: Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika w którym obejrzeliśmy zbiór artefaktów z wypraw po świecie. Następnie udaliśmy się do Muzeum Toruńskiego Piernika, w którym  było zwiedzanie wystawy oraz warsztaty wypieku pierników w trakcie których poznaliśmy recepturę toruńskiego piernika i mieliśmy okazję ich posmakować. Był to dzień pełen wrażeń, który zostanie w pamięci na długo.

Drugi dzień wycieczki był również ekscytujący i dostarczył nam wiele ciekawych wrażeń. Zaraz po śniadaniu udaliśmy się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Jest to centrum nauki z interaktywnymi wystawami. W Centrum obejrzeliśmy wystawy: „O Obrotach”: poświęconą idei koła i ruchu obrotowego, także w odniesieniu do dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”. „Rzeka”: nawiązująca do przepływającej przez Toruń Wisły, obejmująca model rzeki od źródeł po ujście. Zwiedzając kolejne piętra muzeum świetnie się bawiliśmy i jednocześnie uczyliśmy. Mieliśmy okazję aby odkryć w sobie żyłkę naukowca, konstruktora i wynalazcy. 

Wyjeżdżając z Torunia odwiedziliśmy bardzo ważne miejsce – Park Pamięci Narodowej. Poznaliśmy historię Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.

      Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy. Z żalem żegnaliśmy Toruń, który z pewnością zapamiętamy. Wszyscy uczestnicy zgodnie oświadczyli, że wycieczka była wspaniała pełna wrażeń. Nasza wycieczka została sfinansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach projektu ,,Poznaj Polskę” a także przez Urząd Gminy Jerzmanowa.

 Serdecznie dziękujemy!