Wycieczka do Krakowa klasy 3a i 3b!

W dniach 13-15.12.2021 klasa 3a i 3b wraz z wychowawcami: p. Iwoną Gorzelańczyk i p. Grażyną Kołtowską oraz opiekunami: p. Agnieszką Pierkarską, p. Nelą Warowną oraz p. Ewą Sawicką wyjechały w ramach projektu ,,Poznaj Polskę” na wycieczkę do Krakowa. Celem wycieczki było: poznanie skarbu narodowego- zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce,  poznanie zabytków i historii Krakowa oraz legend związanych z tym miastem,  integracja uczestników wycieczki,  kontakt z kulturą Krakowa oraz poznanie ważnych osobistości związanych z Krakowem. 

   Wycieczka rozpoczęła się 13 grudnia zbiórką o 5.45 na placu szkolnym.  Po sprawdzeniu autokaru przez  policjantów z drogówki  o godz. 6.00 wyruszyliśmy w podróż. Pierwszym miejscem naszego programu była Kopalnia Soli w Wieliczce. Uczniowie podziwiali niespotykane na powierzchni krajobrazy: solankowe jeziora, przepiękne podziemne komory i niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Poznali również dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli. Kolejny dzień 14.12.2021r. był to dzień pełen wrażeń. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od założenia sprzętu słuchawkowego, który został przygotowany przez panią przewodnik z Krakowa towarzyszył on nam przez kilka kolejnych godzin. Przejazd tramwajem na Wzgórze Wawelskie tam zwiedziliśmy miejsce koronacji królów, Katedrę, Groby Królewskie oraz słynny dzwon Zygmunta. Kolejnym punktem naszego programu był spacer Traktem Królewskim zwiedziliśmy kościół św. Piotra, plac wszystkich świętych, Bramę Floriańską, Kościół Mariacki, a w nim podziwialiśmy przepiękny ołtarz wykonany przez Wita Stwosza. Następnie udaliśmy się do Muzeum Sztuki i techniki Japońskiej Manggha. Ostatniego dnia wycieczki 15.12.2021r. ze smutkiem spakowaliśmy się i opuściliśmy pokoje. Po śniadaniu wykwaterowaliśmy się z hotelu i o godzinie 10:00  poszliśmy do Ogrodu Botanicznego. Później udaliśmy się na Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbywał się w samym środku rynku. Uczniowie ten czas wykorzystali na zakup pamiątek. Następnie udaliśmy się do muzeum Tadeusza Kościuszki. Udało nam się obejrzeć multimedialną i interaktywną wystawę, która została poświęcona Tadeuszowi Kościuszce jest to opowieść o uniwersalnym, ponadczasowym, wielkim bohaterze. Ostatnim punktem programu było wejście na potężny kopiec Kościuszki.

   Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy. Z żalem żegnaliśmy Kraków, który z pewnością zapamiętamy. Wszyscy uczestnicy zgodnie oświadczyli, że wycieczka była wspaniała pełna wrażeń i wrócą tu ponownie. Nasza podroż została sfinansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach projektu ,,Poznaj Polskę” a także przez Urząd Gminy Jerzmanowa.

 Serdecznie dziękujemy!